Bár az időjárás még zord, itt az idő elgondolkodni azon, hogy milyen is legyen idén a kert?
Én nem szeretem a telet, de például nincs az évnek még egy időszaka, amikor olyan nyugodtan lehetne olvasgatni mint ilyenkor, hogy a kerttervezésről ne is szóljak. Az alábbi válogatás elméleti és gyakorlati köteteket tartalmaz, meg a végén egy kis szórakozást.
Henry David Thoreau: Walden (Fekete Sas Kiadó, 2009)
A közvélekedés szerint a filozófusok nyeszlett népek, akik már attól befulladnak, ha a könyvtár poros levegője helyett ki kell menniük a szabadba. Nos, erre a képre erősen rácáfol Henry David Thoreau (1817-1862) amerikai filozófus, akinek Walden című könyve arról a két évéről szól, amit a Walden-tó partján töltött az erdőben. Ez idő alatt a maga építette kunyhóban lakott és szinte csak maga termelte, gyűjtötte élelmiszeren élt. Ha mégis szüksége volt valami egyébre, akkor fizikai munkát vállalt a környező tanyákon és abból teremtette elő.
Walden egyébként Massachussetts államban található, úgy hogy van ott tél is, nem is gyenge. Az erdőben töltött időt Thoreau a természet megfigyelésével és elmélkedéssel töltötte, aminek fő tanulsága, hogy az emberiségnek a természet leigázása helyett eggyé kell válni azzal. A könyv egy kiskertet tekintve kevés gyakorlati tanáccsal szolgál, de mint tudjuk a kert nem csak kapálás, hanem egyben viszonyulás a valósághoz, aminek átgondolásában sokat segíthet a Walden.
Christine és Michael Lavelle: A biokertészet enciklopédiája (Jószöveg Műhely Kiadó, 2004)
Az elmélet után jöjjön a gyakorlat. A Lavelle házaspár könyvét már ajánlgattam, nem véletlenül. Organikus-biokertészként egyszerűen elmondhatatlanul hasznos könyv, ami minden gyakorlati tudnivalót tartalmaz a palántázás rejtelmeitől a vetésforgón át egészen a növénytársításokig. Ha valaki idén vág bele a kertészkedésbe, akkor alapmű, de gyakorló kertészek is haszonnal forgathatják.
Egy dologra azonban felhívnám a figyelmet: mivel a szerzők angolok, ezért a vetési, szüretelési időkben eltérések mutatkozhatnak a honi viszonyokhoz képest, de ez ügyben nyugodtan hagyatkozzanak a vetőmag csomagolásokon található dátumokra.
Noel Kingsbury: Művészi kertek (Geopen Könyvkiadó, 2005)
A kertész akkor a legboldogabb, ha a kertje egészséges és jó termést ad, de legalább ekkora öröm a szép kert látványa. A szépség fogalma persze sokféle, de tippekből sosem lehet elég, ez a könyv pedig bőven tartalmaz szép kerteket és a megvalósításukhoz szükséges jó tanácsokat.
Ha pedig kiderül, hogy megtaláltuk álmaink kertjét, csak éppen a magyarországi klíma nem kedvez neki, akkor még mindig álmodozhatunk arról, hogy milyen lesz ha nyerünk a lottónk és kontinentális klímájú birtokon növesztjük azt a bizonyos tökéletes, zöld gyepet.
Amerikától Óceániáig, szerk.: Dornbach Mária (Park Kiadó, 2006)
Szépíthetném, de ennek a kötetnek semmi köze a kertészkedéshez. Ezt azért raktam ide, mert így tél vége fele engem rendszeresen elönt az utazási vágy valami meleg, egzotikus helyre, de sajnos nem áll módomban ilyen télből a nyárba utakat tennem. Félmegoldás, de rajtam szokott segíteni, az útirajzok olvasgatása, amelyek közül a címben szereplő mű egy igazán különleges darab.
A kötetben 19. századi magyar utazók beszámolói szerepelnek, ami okán fűthet minket a nemzeti büszkeség is, de mindenféle nemzeti hovatartozástól függetlenül, lenyűgöző ezeknek a férfiaknak a bátorsága, akik repülőgép, oltások, utasbiztosítás és gurulós bőrönd nélkül távolabbi és kalandosabb utakra vállalkoztak mint amit sokan akár csak el tudnának képzelni.